Seniorit

Hei entinen Oulun lyseolainen!

Muistatko kouluvuosiltasi lyseon teinikunnan? Muistat ehkä teinikunnan iltamat, teinitanssit, jännittävät nahkiaiset, monipuolisen kerhotoiminnan tai kenties kouluneuvostojen ja politiikan tulon koulumaailmaan. Olit ehkä mukana teinikunnan hallituksessa tai osallistuit muuten mukana. Tai ehkä keskityit kouluun ja muihin harrastuksiin ja pidit teinikuntaa turhana hömpötyksenä. Muistojasi kaivataan!

Teen historian väitöskirjantutkimusta oululaisten teinikuntien toiminnasta ja niihin liittyvistä muistoista ja kokemuksista. Etsinkin nyt tutkimukseeni haastateltavia kertomaan henkilökohtaisia muistoja ja kokemuksia koulunkäynnistä ja teinikuntatoiminnasta Oulun lyseossa. Toivoisin tavoittavani niin sekä teinikuntien hallituksen jäseniä, niin sanottuja rivijäseniä että opettajia. Haastattelujen lisäksi otan vastaan myös kirjallisia muistelmia ja kuvamateriaalia.

Minuun voi ottaa yhteyttä sähköpostitse essi.jouhki@oulu.fi, sovitaan yhdessä sopiva aika ja tapa muistella!

FM Essi Jouhki

Väitöskirjatutkija, Oulun yliopisto

Vuoden 2018 riemuylioppilaspromootio

Vuoden 1968 ylioppilailla tulee keväällä kuluneeksi 50 vuotta valmistumisestaan ja he ovat täten ansainneet riemuylioppilaan arvon. Kaikki vuoden 1968 lyseolaisylioppilaat ovat tervetulleita käymään vanhassa opinahjossaan sekä osallistumaan kevään uusien ylioppilaiden lakkiaisjuhlaan!

Alla koulun tapahtumat, joihin toivotamme riemuylioppilaat tervetulleiksi osallistumaan:

1. Perjantaina 1.6. klo 18.00 on mahdollisuus tutustua kouluun ja kuulla Lyseon tämän päivän kuulumisia. Samassa tilaisuudessa jaetaan riemuylioppilaille todistukset ja promovoinut heidät riemuylioppilaiksi.

2. Lauantaina 2.6. klo 10.00 Oulun tuomiokirkossa alkavassa lakkiaisjuhlassa riemuylioppilaat ovat kunniavieraita. Paikalla on myös joitakin aiempien ikäluokkien edustajia. 

Molempiin tilaisuuksiin pukukoodi on smart casual (harmaa, musta tai tummansininen siisti arkipuku). Lauantaipäivän ylioppilasjuhlassa voi lisäksi pitää päässään ylioppilaslakkia.

 

           * * * * * * * * * 

Senioriyhdistyksen vuosikokokouksen 5.4.2017 pöytäkirja

Oulun Lyseon seniorit ry:n vuosikokouksessa 5.4.2017 valittu yhdistyksen hallitus:

  • puheenjohtaja Jyrki Ristiluoma, p. 0500 391 241, jyrki.ristiluoma(at)gmail.com
  • varapuheenjohtaja Teuvo Laurinolli, p. 040 735 3746, teuvo.laurinolli(at)gmail.com
  • taloudenhoitaja Matti Heikkinen, p. 0500 681 685, matti.heikkinen(at)ukiark.fi
  • sihteeri Hannu Liljamo, p. 044 322 3646, hannu.liljamo(at)gmail.com
  • jäsen Raija Johnson, p. 044 703 9703, raija.johnson(at)eduouka.fi
  • jäsen Kalevi Nevala, p. 040 773 6551, kalevi.nevala(at)gmail.com
  • jäsen Markku Peura, p. 044 577 7692, peuran.markku(at)gmail.com
  • jäsen Lyly Rajala, p. 050 511 3170, lylyrajala(at)gmail.com
  • jäsen Matti Rossi, p. 040 544 1890, matti.rossi(at)dnainternet.net
  • jäsen Pekka Rundelin, p. 044 368 2221, pekka.rundelin(at)gmail.com
  • jäsen Kalervo Ukkola, p. 040 755 9905, kalervo.ukkola(at)live.com

Lyseon rehtori osallistuu yhdistyksen ja sen hallituksen kokouksiin ex officio puhevaltaa käyttäen.

               * * * * * * * * *

LYSEON UUSIN MATRIKKELI "Lux borealis: Oulun Lyseo 1874-2009" ON SAATAVANA  >  Lue lisää

               * * * * * * * *

Oulun Lyseon seniorit ry on koulun entisten oppilaiden ja opettajien yhdistys, jonka tarkoituksena on tukea koulun toimintaa ja vahvistaa koulun historian ja perinteiden tuntemusta. Yhdistyksen ainaisjäseneksi voi liittyä maksamalla liittymismaksun 20 euroa yhdistyksen tilille  FI67 2050 2000 2246 92 (BIC-koodi NDEAFIHH). Ilmoita samalla sihteerille (ks. alla) sähköpostiosoitteesi jäsentiedotteita varten. Vuosijäsenmaksuja ei peritä. Yhdistyksen yhteystiedot ovat alempana tällä sivulla.

Senioriyhdistyksen Facebook-ryhmä Friends of Oulun Lyseo

Voit ilmoittaa kiinnostuksesi senioriyhdistyksen toimintaan ottamalla yhteyttä sihteeriin ja jäsenrekisterin ylläpitäjään Hannu Liljamoon (yhteystiedot alla hallituksen kokoonpanossa).

                * * * * * * * *

Jääkäriliike 100 vuotta: lyseolaisjääkäreiden muistolaatta paljastettiin juhlasalissa 27.11.2014

Tapahtumaa koskeva mediatiedote , Jyrki Ristiluoman paljastuspuhe  sekä valokuvat.

Kertomus Oulun koulujen jääkärien muistolaattahankkeesta 2012-2014 (tallennettu 27.5.2015)

              * * * * * * * *

Kevään 2014 riemuylioppilastapaaminen

              * * * * * * * *

Oulun Lyseon historiahanke lykkääntyy > lue tarkemmin

              * * * * * * * *

OULUN LYSEON SENIORIEN KIRJALLISUUSKERHO on entisten lyseolaisten vapaamuotoinen kerho, joka kokoontuu vuosittain yleensä Helsingissä Ostrobotnialla. Tästä linkistä voit saada lisätietoja seniorien kirjallisuuskerhosta ja sen kokoontumisista.

               * * * * * * * *

RIEMUYLIOPPILAAT: Perinteen mukaan Lyseosta 50 vuotta sitten kirjoittaneet promovoidaan Oulun Lyseon riemuylioppilaiksi. Lue lisätietoja riemuylioppilaspromootiosta.

               * * * * * * * *

Asiakirjoja:

Senioriyhdistyksen toimintakertomus vuodelta 2011

Matrikkelitoimikunnan toimintakertomus 2007-2011

Senioriyhdistyksen toimintakertomus vuodelta 2012

Senioriyhdistyksen vuosikokouksen 2013-03-19 pöytäkirja

Kertomus Lyseon ja kolmen muun oululaisen koulun jääkärien muistolaattahankkeesta 2012-2015

Senioriyhdistyksen vuosikokouksen 2015-05-27 pöytäkirja

                 * * * * * * * * *