Seniorit

Tervetuloa yhdistyksen vuosivuosikokoukseen to 29.10.2020 klo 18 Lyseolla!

Liity jäseneksi! 

Oulun Lyseon seniorit ry on koulun entisten oppilaiden ja opettajien yhdistys, jonka tarkoituksena on tukea koulun toimintaa ja vahvistaa koulun historian ja perinteiden tuntemusta.

Yhdistyksen säännöt (vahvistettu Patentti- ja rekisterihallituksessa 29.10.2013)

Yhdistyksen ainaisjäseneksi voi liittyä maksamalla liittymismaksun 20 euroa yhdistyksen tilille  FI67 2050 2000 2246 92 (BIC-koodi NDEAFIHH). Ilmoita samalla sihteerille (ks. alla) sähköpostiosoitteesi jäsentiedotteita varten. Vuosijäsenmaksuja ei peritä. Yhdistyksen yhteystiedot ovat alempana tällä sivulla.

Senioriyhdistyksen Facebook-ryhmä Friends of Oulun Lyseo

Voit ilmoittaa kiinnostuksesi senioriyhdistyksen toimintaan ottamalla yhteyttä sihteeriin ja jäsenrekisterin ylläpitäjään Hannu Liljamoon (yhteystiedot alla hallituksen kokoonpanossa).

           * * * * * * * * *

Oulun Lyseon seniorit ry:n vuosikokouksessa 16.4.2019 valittu yhdistyksen hallitus:

  • puheenjohtaja Jyrki Ristiluoma, p. 0500 391 241, jyrki.ristiluoma(at)gmail.com
  • varapuheenjohtaja Teuvo Laurinolli, p. 040 735 3746, teuvo.laurinolli(at)gmail.com
  • taloudenhoitaja Matti Heikkinen, p. 0500 681 685, matti.heikkinen(at)ukiark.fi
  • sihteeri Hannu Liljamo, p. 044 322 3646, hannu.liljamo(at)gmail.com
  • jäsen Raija Johnson, p. 040 358 1586, raija.johnson(at)liminka.fi
  • jäsen Kalevi Nevala, p. 040 773 6551, kalevi.nevala(at)gmail.com
  • jäsen Markku Peura, p. 044 577 7692, peura.mape(at)gmail.com
  • jäsen Lyly Rajala, p. 050 511 3170, lylyrajala(at)gmail.com
  • jäsen Matti Rossi, p. 040 544 1890, matti.rossi(at)dnainternet.net
  • jäsen Pekka Rundelin, p. 044 368 2221, pekka.rundelin(at)gmail.com
  • jäsen Kalervo Ukkola, p. 040 755 9905, kalervo.ukkola(at)live.com
  • jäsen Olavi K. Fält, p. 040 567 7138, olavi.falt(at)oulu.fi
  • jäsen Jani Taipaleenmäki

Lyseon rehtori osallistuu yhdistyksen ja sen hallituksen kokouksiin ex officio puhevaltaa käyttäen.

           * * * * * * * * * 

LYSEON UUSIN MATRIKKELI "Lux borealis: Oulun Lyseo 1874-2009" ON SAATAVANA  >  Lue lisää

           * * * * * * * * * 

Jääkäriliike 100 vuotta: lyseolaisjääkäreiden muistolaatta paljastettiin juhlasalissa 27.11.2014

Tapahtumaa koskeva mediatiedote, Jyrki Ristiluoman paljastuspuhe  sekä valokuvat.

Kertomus Oulun koulujen jääkärien muistolaattahankkeesta 2012-2014 (tallennettu 27.5.2015)

           * * * * * * * * * 

           * * * * * * * * * 

Oulun Lyseon historiahanke lykkääntyy > lue tarkemmin

           * * * * * * * * * 

OULUN LYSEON SENIORIEN KIRJALLISUUSKERHO on entisten lyseolaisten vapaamuotoinen kerho, joka kokoontuu vuosittain yleensä Helsingissä Ostrobotnialla. Tästä linkistä voit saada lisätietoja seniorien kirjallisuuskerhosta ja sen kokoontumisista.

           * * * * * * * * * 

RIEMUYLIOPPILAAT: Perinteen mukaan Lyseosta 50 vuotta sitten kirjoittaneet promovoidaan Oulun Lyseon riemuylioppilaiksi. Lue lisätietoja riemuylioppilaspromootiosta.

           * * * * * * * * * 

Asiakirjoja:
 
Senioriyhdistyksen vuosikokokouksen 27.3.2018 pöytäkirja - Vuosikokousesitelmä 27.3.2018  "Oulun Lyseo 1918" (emeritusprofessori Olavi K. Fält)
 

           * * * * * * * * *