Tiistai 16.5.2017

Pienessä Sveitsissä lyhyet kastellilaiset ja muut lukiolaiset heräsivät epämääräisten äänien edeltävän yön jäljiltä väsyneinä mutta odottavaisina ja innokkaina rientämään oppimisen viherniityille. Keskiketterän nauttiminen oli tietysti ja hyvästä syystä kielletty -- minkä seurauksena opiskelivat päättivät tutustua Punaisen Ristin ja Yhdistyneiden Kansakuntien (kavereiden kesken ns. "yy koo") arvokkaaseen toimintaan.

Muiden ryhmien ujuttautuessa joukkoliikenteen lämpimään helmaan me, joukko lyseolaisia ja kastellilaisia poikia, päätimme mennä apostolin kyydillä Lac Léman'n rannalle. Päivän kuluessa vierailimme useissa kulttuurikohteissa kuten vanhassa kaupungissa, Saint Pierre'n katedralissa ja luonnollisesti Patek Philippe'n kellomuseossa (josta ei kuitenkaan ole kuvia, sillä kuvaaminen oli mitä kielletyintä)

Osa YK-rakennuskompleksia

Kuvan ottaja päätti käyttää omia kuulokkeita poiketen ns. meinstriimistä, sillä hän oli lyseolainen nörtti.

YK:ta

 

Näkyy taustalla Jet d'Eau eli suomeksi suihku veden

Vanhaa stadia

St. Pierre

Ravitseva ja tulinen burrito paikallisten suosikkigrillistä

Kaksi oululaista pelasivat tässä pelin. Pelaaminen ei kuitenkaan ollut kovin tasokasta. (kyseessä oli toisaalta kastellilaisia)


Tekijät: Niko Savola, Mikko Närhi, Tuomas Närhi, Tuukka Tuomikoski, Eetu Värttö